A l’habitual jornada de competició hi hem d’afegir, aquest cap de setmana, una cirereta del pastís que ens enorgulleix a la secció de bàsquet i al Círcol com a entitat. Dissabte passat va debutar aquesta temporada, la nova fornada de la nostra Escola de Bàsquet, un dels bucs insignes de la secció que cada any creix en jugadors i en qualitat d’entrenaments. Doncs aquest dissabte, al pati de l’Escola del Sant Andreu de Natzaret, el conjunt de David Aldabert, Laura Casanova i Laura Mata disputava el primer partit de l’any davant l’Escola Arrels Esperança del barri del Progrés. Els jugadors que conformen l’Escola de Bàsquet del Círcol van gaudir d’una jornada molt especial per ells. Tots, jugadors, tècnics i espectadors van gaudir amb les primeres evolucions al voltant de la pilota taronja dels nostres representants més petits de la casa. Bon treball col·lectiu, solidaris, bona col·locació i amb predisposició al treball i el més important: van gaudir, aprendre i van tenir ganes de més. Us anirem informant, evidentment, de les pròximes activitats de la nostra Escola de Bàsquet, un dels orgulls de la secció. A seguir treballant i moltes gràcies per la confiança amb el Círcol.

escola-de-basquet-esperanca

Debut de l’Escola de bàsquet aquesta temporada davant l’Escola Arrels Esperança

Escola a banda, l’activitat dels 19 equips federats del Círcol va ser com sempre frenètica i majoritàriament jugada a casa. Va ser una molt bona ocasió per a tots de viure intensament a Badalona, un cap de setmana amb segell Círcol. Repassem-ho tot plegat.

Abans com sempre, fem números i veiem els resultats de la jornada que són aquests.

Resultats 19-20 de novembre

El matí de dissabte va ser absolutament curull de partits del Círcol com a local i a tot arreu.

A La Plana, l’Infantil femení va caure davant del Draft Gramenet. Al Círcol li va faltar regularitat i d’ençà d’un quart, la resta va ser un pujar i baixar constant de joc i dinàmica on va mancar continuïtat i bones decisions en atac. Això va fer que un Draft més fluid s’endugués la victòria a Santa Coloma.

A la mateixa hora, el Preinfantil va patir una severa derrota marcada per una molt fluixa primera meitat dels badalonins on van ser clarament superats pel Grup Barna del districte de Sant Martí de la capital catalana. Tot i la millora a la segona part, el mal ja estava fet.

Casagemes va ser escenari d’una matinal intensa amb 4 partits amb presència Círcol.

Cronològicament, el Premini femení cau davant del potent UE Mataró en un molt bon partit del Círcol on es va evidenciar que cada cop estan millors, jugant més intenses i amb molta més soltura, fluïdesa i claredat d’idees.

En paral·lel, el Mini B es va mostrar molt erràtic de cara a cistella davant el Sant Ignasi del districte de Sarrià – Sant Gervasi de Barcelona. Malgrat uns bons 4 períodes dels 8 que conformen un partit de categoria Mini, on es va estar intens i sabent córrer, a la resta de parcials, els visitants van ser molt superiors a un Círcol dispers en tasques defensives i sense sort de cara a cistella.

mini-b-sant-ignasi

Partit irregular del Mini B a Casagemes davant el Sant Ignasi

Tot seguit, dos partits més al menú del matí de dissabte al Poliesportiu del carrer Antoni Maura.

Clara victòria del Premini masculí enfront del Ciutat Vella de Barcelona, en un molt bon partit del Círcol Gràfiques Venus. Tot i ser conscients de la seva superioritat en tots els aspectes, els badalonins mai van perdre la concentració i van fer un excel·lent treball aplicant perfectament tot allò après durant la setmana d’entrenaments.

Simultàniament, molt bon partit del Mini A al derbi davant del Sant Andreu de Natzaret. Va mostrar molta regularitat al llarg de l’encontre, tot i alguns moments de precipitació. L’equip de Jordi Garcia, Pol Catalán i Álvaro Puertas segueix evolucionant positivament amb pas ferm.

Finalment, a Països Catalans el matí de dissabte es tancava amb l’ajustat triomf del Cadet femení davant el Sant Gervasi de Mollet. El Círcol Gràfiques Venus va fer un molt fluix duel en línies generals, malgrat que un bon darrer quart els va fer guanyar amb relativa solvència al conjunt vallesà. La prova del que diem és que en els darrers 10 minuts, el Circol anota més punts que en els 30 precedents.

I entre aquest reguitzell de duels a Badalona, un sol desplaçament dissabte al matí: el del Júnior B, en un cap de setmana intens per l’equip d’Andreu Lladó, Adrià Puente i Ramon Gotzens, on va jugar dos partits que va servir per actualitzar i posar al dia la classificació del grup 3 de la Lliga Júnior de nivell A2. Sant Cugat, el Municipal del carrer Jaume Sàbat, la pista del QBasket, va ser l’escenari de la jornada regular corresponent a aquest cap de setmana. Després d’un fluix inici on s’empelta del ritme rival i manca treball defensiu on s’encaixa fins a 19 punts i es perd de fins a 15 punts, a meitats del segon període i en la millora progressiva de la defensa, el Círcol entra de ple al partit tenyint-lo absolutament del seu color. En atac, transicions impecables de defensa a camp ofensiu i al darrere es blinda la cistella i el QBasket és incapaç d’anotar en uns grans segon i tercer acte. Al darrer, després d’uns moments de relaxament, el Círcol torna a agafar la batuta per traçar el desenvolupament del partit que acaba amb victòria clara.

Després de dinar, un derbi a Llefià obria foc a la tarda de dissabte farcida també de bàsquet amb aroma Círcol. I és que el Sènior B visitava el conjunt taronja i en sortia victoriós d’un derbi on va haver-hi actitud però va mancar intensitat i ritme per ambdues bandes. Els primers compassos són locals, agafant un coixí de 6-8 punts que el Círcol retalla a l’entrada del segon quart, agafant la dinàmica i comandant les operacions. Al tercer quart i després que els homes de Ricard Santiago i Jordi Garcia guanyessin de fins a 10 punts de marge, els llefiencs capgiren per la mínima l’electrònic. És la prèvia, als millors minuts del Círcol, en un gran darrer quart on és amo i senyor al darrere tancant rebot i sent un fortí defensiu propiciant contres letals que engruixen el marcador fins al resultat final. Així doncs, un Círcol de menys a més treu una important victòria per seguir ben viu en les seves ambicioses aspiracions a la Tercera Catalana.

I de Llefià a Països Catalans, on el Júnior A femení s’exiliava provisionalment aquest cap de setmana del seu horari habitual de diumenge al matí a La Plana, per derrotar al Femení Osona en dues parts diferenciades. Una boníssima primera meitat sobretot en l’apartat ofensiu on va anotar des de totes bandes i corrent molt bé pels carrils de la pista. A la segona, el Círcol es relaxa, es baixa la intensitat i propicia que les osonenques igualin el matx. Al final, un Círcol minvat per les lesions que condicionen el treball diari als entrenaments, resol la papereta amb una victòria clara al marcador, però no tant solvent en joc.

La darrera cita de bàsquet i Círcol a Badalona del dissabte ens portava de nou a Casagemes en el complicadíssim encontre del Cadet masculí Interterritorial que rebia al Granollers, conjunt que va perdre a principis de temporada, les fases d’ascens a Preferent. A priori semblava molt complicat el partit. A la pràctica, el Círcol va seguir la bona estela del partit anterior a Esparreguera i va fer un molt bon partit davant el conjunt de la capital del Vallès Oriental. Bon treball i regular davant d’un rival superior en físic i qualitat. Després de competir de tu a tu amb el Granollers durant bona part del matx i estabilitzar distàncies al lluminós sempre al voltant dels 15 punts, posant-se a 11 a poc més de 3 minuts pel final, un parell d’errors no forçats del Círcol que amplia distàncies fa que la resistència local decaigui i el Granollers marxi del marcador finalment, engreixant un marcador més ampli del que el desenvolupament de l’enfrontament reflecteix.

Tot això a casa. A l’exterior, derrota mínima del Sots21 B al Complex Esportiu del Fort Pienc del districte de Sant Martí de Barcelona, la pista del Roser en un pobre espectacle basquetbolístic inconcluent i amb poques lliçons per extreure.

Finalment a Montgat, es concloïa el dissabte amb el primer partit del cap de setmana dels dos entre Círcol i maresmencs, el de Primera Catalana, que va caure del costat del Sènior A. El Círcol Cotonifici va vèncer un partit amb un inici marcat pel desencert dels dos equips amb un tanteig baix i igualat al final del primer quart. Posteriorment, a partir de ràpids contraatacs, els badalonins agafen els primers avantatges que ronden els 8 punts però a partir d’aquí, el Montgat retalla marges des de la línia de 3 per arribar al descans amb una mínima victòria a l’arribada del camí de vestidors. A la represa, segueix la mateixa tònica d’encert dels maresmencs que arriben a anotar fins a 13 triples. Mentrestant, el Círcol aguanta l’envit local i segueix viu. Al darrer període, gràcies a les bones defenses, el Círcol Cotonifici assoleix una renda de 6 punts a manca de tres minuts que serveix definitivament per tancar el partit per una renda curta. En conclusió, un duel on no es va jugar bé i les nombroses baixes van condicionar molt. El millor, la victòria que segueix amb la bona dinàmica de resultats fins al moment d’un dels capdavanters de la Lliga.

L’endemà, diumenge, el Júnior B s’aixecava d’hora per jugar al Pavelló de Montigalà, on circumstancialment va exercir de local, davant el CN Sabadell, el partit ajornat, el cap de setmana previ a Tots Sants. A diferència del partit del dia anterior a Sant Cugat, el Círcol va fer un molt bon partit des de salt inicial a botzina final. Concentrats en defensa i recuperant moltes pilotes a primera línia ofensiva vallesana, els badalonins amb un gran encert posen la directa des de l’arrencada del matx on assoleix una renda al voltant dels 15 punts que ja no deixaria mai i que ampliaria al final. En definitiva un dels millors partits de la temporada. Amb la classificació posada al dia, el Círcol es col·loca segon de la Lliga, darrere el Cerdanyola.

Al mateix temps, un altre equip de la casa, s’exiliava fora de La Plana per jugar el seu partit. Va ser el Júnior B femení, que a Casagemes, derrotava al Sant Boi en un partit molt travat i difícil que no es va saber gestionar bé en atac i on va haver-hi molt contacte per part de les baixllobregatines. El duel es va girar d’esquena al Círcol en els primers minuts amb un parcial de 2-15 que va ser una llosa constant durant tota la primera meitat. A posteriori, el Círcol entra al partit i aprofita el cansament del Sant Boi que es va presentar a Casagemes amb una rotació molt curta a banquea, per capgirar el marcador i endur-se el matx. No va ser un partit brillant de l’equip de David Manzanares i David Palomares, però, quedem-nos en l’actitud, la capacitat de sofriment i el caràcter global de l’equip, sobretot al final del partit per tirar endavant l’encontre.

Una mica més tard, el Sots25 tancava el matí de diumenge al Pla de la Concòrdia, la pista del Montgat, en el segon duel entre els maresmencs i el Círcol aquesta jornada. I ho feia amb victòria malgrat que no va imposar el seu joc i es va empeltar de la dinàmica i el ritme dels montgatins. La qualitat individual badalonina va resultar determinant.

El cap de setmana es tancava a La Plana, amb un doble plat al menú de diumenge a la tarda.

Obria foc, el Sots21 Preferent – UBSA. Tot i un inici fulgurant dels locals on semblava que marcaria el terreny des del principi, els adrianencs igualen l’enfrontament i al final del primer acte comanden per la mínima l’electrònic. L’equitat es manté a l’arribada de vestuaris amb un lleuger triomf parcial local. A la represa, els locals prenen un avantatge de 10 punts ràpidament que es retalla a finals del tercer tram reigualant el duel a l’entrada del darrer quart. Igualtat absoluta fins al darrer minut sense dominador clar i continuïtat d’accions, fins que un 2+1 a favor del Círcol dota als badalonins un coixí de 5 punts a un minut pel final que resultaria definitiu. En conclusió, un fluix partit del Círcol però una victòria important, ja que fa que l’equip de Jordi Ferrer, Xavier Cid i Aleix Sànchez es distanciï dels seus dos perseguidors al capdavant de la taula, Montgat i Salt, després que ambdós perdessin els seus compromisos respectius.

Finalment, el Sènior femení canviava l’habitual horari matinal a la tarda, a l’hora dels seus homòlegs masculins. El Círcol Centre Mèdic La Vila va vèncer clarament a un Vedruna de Gràcia minvat per la manca d’efectius a la banqueta. Des de la línia de 3, la defensa i el rebot, el Círcol va anar percudint la cistella d’un rival que va mostrar poca oposició.

senior-femeni-vedruna

Clara victòria del Sènior femení davant el Vedruna de Gràcia

Amb aquesta victòria tanquem un altre cap de setmana a la secció més esportiva del Círcol, on l’Escola de bàsquet ha estat protagonista més que destacat.

Nosaltres tornarem la setmana que ve per relatar-vos la darrera jornada del mes de novembre.

Que tingueu una molt bona setmana.

Salut i cistelles.